Do czego stosuje się przekładnie zębate ślimakowe?

Glimag
Do czego stosuje się przekładnie zębate ślimakowe?

Patrząc na samą ilość różnych rodzajów przekładni zębatych, można wysnuć wniosek, że maszyny przemysłowe są bardzo dobrze zoptymalizowane do konkretnych zadań. A to przecież zaledwie mała część wszystkich urządzeń. Dzisiaj opiszemy funkcje, jakie pełnią przekładnie zębate ślimakowe, a także ich najpopularniejsze zastosowania.

Stabilność i moc kosztem specjalistycznych wymagań

Przekładnie zębate ślimakowe najczęściej wykorzystywane są jako reduktory, przekładnie kierownicze w pojazdach, napędy sterów, mechanizmy podziałowe, także w o wiele mniejszej i prostszej wersji, jako mechanizm strojenia instrumentów, na przykład w gitarze.

Charakterystyczna dla przekładni ze ślimakiem dwuskokowym jest nierównomierność grubości zębów. Jest to konieczne, ze względu na zastosowanie różnych skoków na zębach ślimaka. Takie rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne z perspektywy wykonywanej pracy, ponieważ niemal całościowo ogranicza luzy pomiędzy częściami. Pozwala to na osiąganie o wiele wyższych przełożeń, jednak jednocześnie skutkuje wysokim tarciem zębów, przez co wymagana jest częsta konserwacja. Niemniej otrzymywana moc jest bardzo wysoka, co marginalizuje koszta serwisowania, a ilość zębów rozkłada obciążenie, więc nie jest to sposób wręcz bardzo oszczędny, jeżeli chodzi o wytrzymałość zębów.

Wadami, jakie posiadają przekładnie zębate ślimakowe, to trudne wykonawstwo oraz dość problematyczne montowanie urządzenia. Wiąże się z tym ogromna wrażliwość przekładni na wadliwy montaż, który skutkuje błędem przesunięcia poosiowego. Niemniej, odpowiednio konserwowane, przekładnie tego typu są rozwiązaniem dla bardzo wielu urządzeń, które zapewnią im odpowiednią moc i sprawne działanie.